İletişim

Bize Ulaşın

Allianz Müşteri Hizmetleri - 0850 399 99 99

  • İletişim
  • Acentelerimiz

Sigorta sektörünün lideri Allianz Türkiye’nin CEO’su 1 Ocak 2016 itibarıyla değişecek. 2013 yılının Temmuz ayından bu yana Allianz Türkiye CEO’su olarak görev yapan Solmaz Altın Allianz Grubu'nda Dijital Dönüşüm Başkanı (Chief Digital Officer) olarak görev yapmaya başlayacak ve yerini, Allianz Türkiye’nin Ocak 2013’ten bu yana Mali İşler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’nı (CFO) yürüten Aylin Somersan-Coqui’ye bırakacak.

1976 İstanbul doğumlu Aylin Somersan-Coqui, Davidson College’ın Ekonomi ve Almanca Ana Bölümleri’nden ve Uygulamalı Matematik Alt Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde tamamlayan Aylin Somersan-Coqui, kariyerine 1998 yılında New York’ta, Morgan Stanley Bankası’nda Yatırım Bankacısı olarak başladı. Lisanslı Finansal Danışman (CFA) sertifikası sahibi Aylin Somersan-Coqui, 2003’te Münih’te bulunan Allianz Global Investors şirketine katıldı. 2005-2010 yılları arasında PIMCO’nun Münih, Newport Beach ve Londra ofislerinde çalışan Aylin Somersan-Coqui, son olarak Üst Düzey Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Müşteriler İsviçre Sorumlusu olarak görev yaptı. Kariyerine Allianz SE CEO Ofisi Eş Başkanı olarak devam eden Aylin Somersan-Coqui, Türkiye’deki çalışma yaşamına Ocak 2013’te Allianz Sigorta A.Ş. ile Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de başladı. Aylin Somersan-Coqui bu iki şirket için yürüttüğü CFO ve İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevlerine ek olarak, Temmuz 2013’te Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş.’nin CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlendi. Aylin Somersan-Coqui, Ocak 2016’dan itibaren Allianz Türkiye CEO’su olarak görev alacak.

Aylin Somersan-Coqui’den boşalan CFO koltuğuna ise, 2014’ten bu yana Allianz Sigorta A.Ş.’nin Teknik İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Ersin Pak geçecek. 1977 Bursa doğumlu Ersin Pak, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Ersin Pak, kariyerine Koç Allianz Hayat ve Emeklilik Şirketi’nde başladı. Aynı zamanda Sicile Kayıtlı Aktüer olan Ersin Pak, Allianz şirketleri bünyesinde hayat ve hayat dışı branşlarda aktüerya, ürün geliştirme ve reasürans konularında farklı görevlerde bulunduktan sonra 2011 yılında Ürün ve Fiyatlandırma’dan Sorumlu Grup Başkanı oldu. Allianz Sigorta A.Ş.’de 2014’ten bu yana Teknik İşler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Ersin Pak, kariyerine Ocak 2016’dan itibaren Allianz Türkiye’nin CFO’su olarak devam edecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın onayının ardından gerçekleştirilecek atamalar, 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

2013 yılının Temmuz ayından bu yana Allianz Türkiye CEO’su olarak görev yapan Solmaz Altın, Allianz Grubu'nda Dijital Dönüşüm Başkanı olarak görev yapmaya başlayacak. 1974, Krefeld, Almanya doğumlu olan Solmaz Altın, Duisburg, Almanya’daki Gerhard-Mercator Üniversitesi’nin İşletme ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Solmaz Altın, Almanya, Asya ve Avustralya’da, bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde üstlendiği çeşitli pozisyonların ardından, 2009 yılında Risk Direktörü olarak Allianz Türkiye bünyesine katıldı. 2010 yılında Mali İşler Direktörü olan Solmaz Altın, 1 Temmuz 2013’ten bu yana Allianz Türkiye CEO’su olarak görev yapıyor. Solmaz Altın, 1 Ocak 2016 itibarıyla üstleneceği yeni göreviyle, Allianz Grubu'nun dijital dönüşümünü sağlama hedefi ile kurulmakta olan Dijital Dönüşüm bölümüne liderlik edecektir.

Allianz hakkında:

Dünyanın en güçlü finans topluluklarından, Brand Finance "Global 500" araştırmasına göre “Dünyanın En Değerli Sigorta Markası” olan Allianz, 70’ten fazla ülkede 148.000 çalışanıyla 85 milyon müşterisine hizmet vermektedir. 2500 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü ve 4000 acentesiyle 81 ilde 5 milyon müşterisinin yanında olan Allianz Türkiye, çatısı altında Allianz Sigorta, Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketlerini barındırmaktadır. Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yaptığı değerlendirme sonucunda uluslararası ölçümlemede Baa1, ulusal ölçümlemede, Aa2 alan Allianz Sigorta, Türkiye’deki finansal bir kuruluşun aldığı en yüksek not ile gücünü ve güvenilirliğini bir kez daha teyit etmiştir. 2015 yılının ilk yarısı itibarıyla hayat dışı branşlarda toplam 1,8 milyar TL prim ve %13,8 oranında pazar payı, sağlık alanında da ilk 619 milyon TL prim ve %32,6 pazar payı elde eden Allianz Türkiye, sektör liderliğini devam ettirmektedir. Bireysel emeklilikte konsolide verilere göre ilk yarı itibarıyla 7,6 milyar TL fon büyüklüğü ve %18 pazar payının sahibi olan Allianz Türkiye, hayat sigortalarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %36 gibi yüksek bir büyüme oranı yakalayarak 274 milyon TL prim ve %14,6 pazar payı elde etmiştir.


Allianz ile ilgili detaylı bilgi için:
allianz.com.tr

Allianz’ı sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/AllianzTurkiye
instagram.com/allianzturkiye
twitter.com/AllianzTurkiye
youtube.com/AllianzTurkiye16 Kasım 2015